Front Runner Sports
Schedule
Calendar
Purchase A Pass
Instructors
Our Website
Sign In
Create Account
Front Runner Sports
Sign In
Create Account
Schedule
Calendar
Purchase A Pass
Instructors
Our Website
Sign In
Create Account
Questions? Please contact us at
[email protected]
. Thank you.
All classes
City Run Club Tempo Run (Winter)
City Run Club Threshold
Cross Country Training - Junior Squad 10-15yrs
FRESH Women's Only Endurance Run (Winter)
FRESH Women's Only Threshold
Hills - Performance Squad
Intervals - Junior Squad 10-15yrs
Performance Bike Intervals
Performance Squad- Track
Performance Tempo Run
Run Club & Performance Threshold Lake Monger
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
Speed - Performance Squad
Threshold - Junior Squad 10-15yrs
Threshold Swim Squad
Triathlon Threshold Bike Intervals
Location
Deep Water Point, Ardross
Dodd Street, Lake Monger
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Newman Collge
Perry Lakes Skate Park, Alderbury Reserve
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
WA Athletics Stadium
WA Athletics Stadium (Meet at Front Entrance to Stadium)
All Instructors
Abby Dixon
Ben Green
Carmie Mulcahy
Derek Cross
Frank Bowyer
Harry Sinclair
James Heggie
Jane Davis
Josh Tighe
Raf Baugh
Filtered View! Click to clear Filter
Filter schedule
No class found for the selected class and location.
Oct
22
Thu
October 22
Thursday
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
1 hour
Western side of Clarko Reserve
Jasmin Long
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Run Club & Performance Threshold Lake Monger
1 hour 15 minutes
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Ben Green
5:30 pm
Threshold - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
Dodd Street, Lake Monger
Jasmin Long
Oct
24
Sat
October 24
Saturday
6:30 am
Fremantle Running Festival Pace Run - Half & 10km
1 hour 30 minutes
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Raf Baugh
7:30 am
Cross Country Training - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 30 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Jasmin Long
7:30 am
Junior Athletic Squad 11-14yrs
1 hour
Front Runner HQ
Brenton Mizen
8:00 am
Hills - Performance Squad
1 hour 30 minutes
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Ben Green
3:00 pm
Elite MD Strength Class
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Oct
26
Mon
October 26
Monday
6:00 am
FRESH Women's Only Endurance Run (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
5:30 pm
Elite D Strength
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
5:30 pm
Speed - Performance Squad
1 hour 15 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Oct
27
Tue
October 27
Tuesday
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
1 hour 15 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Derek Cross
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
5:30 pm
Intervals - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Jasmin Long
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Junior Athletic10-14 Endurance Squad - Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Brenton Mizen
5:30 pm
Performance Squad- Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Ben Green
Oct
28
Wed
October 28
Wednesday
6:00 am
FRESH Women's Only Threshold (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
6:00 am
Trail Team Interval Session
1 hour 15 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
James Heggie
5:00 pm
Elite MD Strength Class
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Oct
29
Thu
October 29
Thursday
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
1 hour
Western side of Clarko Reserve
Jasmin Long
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
James Heggie
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Run Club & Performance Threshold Lake Monger
1 hour 15 minutes
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Ben Green
5:30 pm
Threshold - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
Dodd Street, Lake Monger
Jasmin Long
Oct
31
Sat
October 31
Saturday
6:30 am
Performance Tempo Run
1 hour 30 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
7:30 am
Cross Country Training - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 30 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Jasmin Long
7:30 am
Junior Athletic Squad 11-14yrs
1 hour
Front Runner HQ
Brenton Mizen
8:00 am
Hills - Performance Squad
1 hour 30 minutes
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Ben Green
3:00 pm
Elite MD Strength Class
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Nov
2
Mon
November 2
Monday
6:00 am
FRESH Women's Only Endurance Run (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
5:30 pm
Elite D Strength
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
5:30 pm
Speed - Performance Squad
1 hour 15 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Nov
3
Tue
November 3
Tuesday
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
1 hour 15 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Derek Cross
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
5:30 pm
Intervals - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Jasmin Long
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Junior Athletic10-14 Endurance Squad - Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Brenton Mizen
5:30 pm
Performance Squad- Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Ben Green
Nov
4
Wed
November 4
Wednesday
6:00 am
FRESH Women's Only Threshold (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
6:00 am
Trail Team Interval Session
1 hour 15 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
James Heggie
5:00 pm
Elite MD Strength Class
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Nov
5
Thu
November 5
Thursday
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
1 hour
Western side of Clarko Reserve
Jasmin Long
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Josh Tighe
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Run Club & Performance Threshold Lake Monger
1 hour 15 minutes
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Ben Green
5:30 pm
Threshold - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
Dodd Street, Lake Monger
Jasmin Long
Nov
7
Sat
November 7
Saturday
6:30 am
Performance Tempo Run
1 hour 30 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
7:30 am
Cross Country Training - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 30 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Jasmin Long
7:30 am
Junior Athletic Squad 11-14yrs
1 hour
Front Runner HQ
Brenton Mizen
8:00 am
Hills - Performance Squad
1 hour 30 minutes
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Ben Green
3:00 pm
Elite MD Strength Class
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Nov
9
Mon
November 9
Monday
6:00 am
FRESH Women's Only Endurance Run (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
5:30 pm
Elite D Strength
1 hour
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
5:30 pm
Speed - Performance Squad
1 hour 15 minutes
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
Nov
10
Tue
November 10
Tuesday
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
1 hour 15 minutes
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Derek Cross
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
1 hour
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
1 hour
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
5:30 pm
Intervals - Junior Squad 10-15yrs
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Jasmin Long
5:30 pm
Junior Athletic (10-15) Sprint Squad
1 hour 15 minutes
WA Athletics Centre
Aaron Bresland
5:30 pm
Junior Athletic10-14 Endurance Squad - Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Brenton Mizen
5:30 pm
Performance Squad- Track
1 hour 15 minutes
WA Athletics Stadium
Ben Green
Share on Facebook
Send on WhatsApp
Calendar Feeds
loading...