Front Runner Sports
Questions? Please contact us at [email protected]. Thank you.
Monday
Mon
Tuesday
Tue
Wednesday
Wed
Thursday
Thu
Friday
Fri
Saturday
Sat
Sunday
Sun
29
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
Jen Wadd
5:20 pm
Elite D Strength
Emma Philippe
5:30 pm
Speed - Elite MD & Junior Emerging
Ben Green
30
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
Derek Cross
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Andrea Bell
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
Josh Tighe
5:30 pm
Advanced VO2 Max
Ben Green
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
Adam Kopp
5:30 pm
Junior Development 10-14 Endurance Squad - Track
Brenton Mizen
5:30 pm
Junior Emerging VO2 Max
Brenton Mizen
1
6:00 am
FRESH Women's Only Threshold Intervals
Andrea Bell
6:00 am
Trail Team Interval Session
James Heggie
5:00 pm
Elite MD Strength Class
Ben Green
2
5:45 am
Advanced Bike Intervals
Raf Baugh
6:00 am
City Run Club Threshold
Josh Tighe
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Andrea Bell
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
Adam Kopp
5:30 pm
Junior Development 10-14 Lake Monger- Endurance
Alex Dreyer
5:30 pm
Junior Emerging Squad - Threshold Thursday
Brenton Mizen
5:30 pm
Rec & Advanced Threshold Lake Monger
Ben Green
3
TODAY
4
6:30 am
Advanced Tempo Run
Dodd Street, Lake Monger
Ben Green
1 hour 30 minutes
16 spots left
7:30 am
Junior Development Squad 11-14yrs
Front Runner HQ
Raf Baugh
1 hour
19 spots left
7:30 am
Junior Emerging Squad 14-17- Endurance & Gym
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
1 hour 30 minutes
10 spots left
8:00 am
Elite & Junior Emerging Hills
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Ben Green
1 hour 30 minutes
19 spots left
3:00 pm
Elite MD Strength Class
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour
6 spots left
5
6
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Jen Wadd
1 hour
30 spots left
5:20 pm
Elite D Strength
Front Runner HQ
Emma Philippe
1 hour
Class Full
5:30 pm
Speed - Elite MD & Junior Emerging
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour 15 minutes
19 spots left
7
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Derek Cross
1 hour 15 minutes
15 spots left
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
1 hour
19 spots left
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Josh Tighe
1 hour
17 spots left
5:30 pm
Advanced VO2 Max
WA Athletics Stadium
Ben Green
1 hour 15 minutes
18 spots left
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
WA Athletics Centre
Adam Kopp
1 hour 15 minutes
18 spots left
5:30 pm
Junior Development 10-14 Endurance Squad - Track
WA Athletics Stadium
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
11 spots left
5:30 pm
Junior Emerging VO2 Max
WA Athletics Stadium (Meet at Front Entrance to Stadium)
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
18 spots left
8
6:00 am
FRESH Women's Only Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
1 hour
29 spots left
6:00 am
Trail Team Interval Session
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
James Heggie
1 hour 15 minutes
18 spots left
5:00 pm
Elite MD Strength Class
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour
6 spots left
9
5:45 am
Advanced Bike Intervals
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
1 hour 15 minutes
15 spots left
6:00 am
City Run Club Threshold
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Josh Tighe
1 hour
16 spots left
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
1 hour
19 spots left
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
WA Athletics Centre
Adam Kopp
1 hour 15 minutes
25 spots left
5:30 pm
Junior Development 10-14 Lake Monger- Endurance
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Alex Dreyer
1 hour
13 spots left
5:30 pm
Junior Emerging Squad - Threshold Thursday
Dodd Street, Lake Monger
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
28 spots left
5:30 pm
Rec & Advanced Threshold Lake Monger
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Ben Green
1 hour 15 minutes
18 spots left
10
11
6:30 am
Advanced Tempo Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Ben Green
1 hour 30 minutes
19 spots left
7:30 am
Junior Development Squad 11-14yrs
Front Runner HQ
Brenton Mizen
1 hour
19 spots left
7:30 am
Junior Emerging Squad 14-17- Endurance & Gym
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Brenton Mizen
1 hour 30 minutes
11 spots left
8:00 am
Elite & Junior Emerging Hills
Kings Park - Intersection of Lovekin Dr & The Green Mile
Ben Green
1 hour 30 minutes
19 spots left
3:00 pm
Elite MD Strength Class
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour
6 spots left
12
13
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Jen Wadd
1 hour
30 spots left
5:20 pm
Elite D Strength
Front Runner HQ
Emma Philippe
1 hour
Class Full
5:30 pm
Speed - Elite MD & Junior Emerging
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour 15 minutes
19 spots left
14
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Derek Cross
1 hour 15 minutes
15 spots left
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
1 hour
19 spots left
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Josh Tighe
1 hour
18 spots left
5:30 pm
Advanced VO2 Max
WA Athletics Stadium
Ben Green
1 hour 15 minutes
19 spots left
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
WA Athletics Centre
Adam Kopp
1 hour 15 minutes
18 spots left
5:30 pm
Junior Development 10-14 Endurance Squad - Track
WA Athletics Stadium
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
12 spots left
5:30 pm
Junior Emerging VO2 Max
WA Athletics Stadium (Meet at Front Entrance to Stadium)
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
19 spots left
15
6:00 am
FRESH Women's Only Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
Andrea Bell
1 hour
30 spots left
6:00 am
Trail Team Interval Session
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth
James Heggie
1 hour 15 minutes
19 spots left
5:00 pm
Elite MD Strength Class
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Ben Green
1 hour
6 spots left
16
5:45 am
Advanced Bike Intervals
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Raf Baugh
1 hour 15 minutes
15 spots left
6:00 am
City Run Club Threshold
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley
Josh Tighe
1 hour
17 spots left
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross
Andrea Bell
1 hour
19 spots left
5:30 pm
Junior Development (10-14) Sprint Squad
WA Athletics Centre
Adam Kopp
1 hour 15 minutes
25 spots left
5:30 pm
Junior Development 10-14 Lake Monger- Endurance
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Alex Dreyer
1 hour
13 spots left
5:30 pm
Junior Emerging Squad - Threshold Thursday
Dodd Street, Lake Monger
Brenton Mizen
1 hour 15 minutes
29 spots left
5:30 pm
Rec & Advanced Threshold Lake Monger
Lake Monger Dodd St (meet at Lakeside Gazebo)
Ben Green
1 hour 15 minutes
19 spots left
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2