Schedule

Questions? Please contact us at services@frontrunnersports.com.au. Thank you.
20 Thu
September
Today
5:30 am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 2 hours Derek Cross
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarko Reserve 1 hour Raf Baugh
5:30 pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
22 Sat
September

Change of Location FRESH Monday

This Public holiday Monday 24th September, our FRESH Womens group run will be run from South Perth, meeting at the Gazebo next to Mens Street Jetty. Font Runner Team
6:30 am
6:30 am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Alex Dreyer
8:00 am
Junior 11-14 Endurance Adventure
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 50 minutes Alex Dreyer
8:30 am
Emerging Stamina and Conditioning
Front Runner HQ 1 hour 30 minutes Zac Born
8:30 am
Junior Emerging Squad - Endurance & Performance Development
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley 1 hour 30 minutes Zac Born
3:30 pm
T&T: Technique and Tempo
Scarborough Swimming Pool 1 hour Steven Gleeson
24 Mon
September
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 pm
Threshold Swim Squad
Scarborough Swimming Pool 1 hour Derek Cross
25 Tue
September
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
9:30 am
Sept School Holiday Program - Day 1
WA Athletics Stadium 3 hours Alex Dreyer
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
5:30 pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
26 Wed
September
6:00 am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
27 Thu
September
5:30 am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 2 hours Derek Cross
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarko Reserve 1 hour Raf Baugh
9:30 am
Sept School Holiday Program - Day 2 Lake Monger
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley 3 hours Alex Dreyer
5:30 pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
5:30 pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
29 Sat
September
6:30 am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Alex Dreyer
6:30 am
Advanced Tempo Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Ben Green
8:00 am
Junior 11-14 Endurance Adventure
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 50 minutes Alex Dreyer
8:30 am
Emerging Stamina and Conditioning
Front Runner HQ 1 hour 30 minutes Zac Born
8:30 am
Junior Emerging Squad - Endurance & Performance Development
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley 1 hour 30 minutes Zac Born
3:30 pm
T&T: Technique and Tempo
Scarborough Swimming Pool 1 hour Steven Gleeson
1 Mon
October
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 pm
Threshold Swim Squad
Scarborough Swimming Pool 1 hour Derek Cross
2 Tue
October
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
5:30 pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
3 Wed
October
6:00 am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
4 Thu
October
5:30 am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 2 hours Derek Cross
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarko Reserve 1 hour Raf Baugh
5:30 pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
5:30 pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
6 Sat
October
6:30 am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Alex Dreyer
6:30 am
Advanced Tempo Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Ben Green
8:00 am
Junior 11-14 Endurance Adventure
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 50 minutes Alex Dreyer
8:30 am
Emerging Stamina and Conditioning
Front Runner HQ 1 hour 30 minutes Zac Born
8:30 am
Junior Emerging Squad - Endurance & Performance Development
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley 1 hour 30 minutes Zac Born
3:30 pm
T&T: Technique and Tempo
Scarborough Swimming Pool 1 hour Steven Gleeson
8 Mon
October
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 pm
Threshold Swim Squad
Scarborough Swimming Pool 1 hour Derek Cross
9 Tue
October
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
5:30 pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
10 Wed
October
6:00 am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
11 Thu
October
5:30 am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 2 hours Derek Cross
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarko Reserve 1 hour Raf Baugh
5:30 pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
5:30 pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
13 Sat
October
6:30 am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Alex Dreyer
6:30 am
Advanced Tempo Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 30 minutes Ben Green
8:00 am
Junior 11-14 Endurance Adventure
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 50 minutes Alex Dreyer
8:30 am
Emerging Stamina and Conditioning
Front Runner HQ 1 hour 30 minutes Zac Born
8:30 am
Junior Emerging Squad - Endurance & Performance Development
Front Runner HQ, 182 Harborne St, Wembley 1 hour 30 minutes Zac Born
3:30 pm
T&T: Technique and Tempo
Scarborough Swimming Pool 1 hour Steven Gleeson
15 Mon
October
6:00 am
FRESH Women's Only Group Run
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 pm
Threshold Swim Squad
Scarborough Swimming Pool 1 hour Derek Cross
16 Tue
October
5:30 am
Triathlon Threshold Bike Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Raf Baugh
6:00 am
Run Club Tempo Run TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Pilates In The Park - Flexibility, Length & Stability
Dodd St, Lake Monger 1 hour Donelle Murdoch
6:00 am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
5:30 pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
17 Wed
October
6:00 am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour Andrea Bell
18 Thu
October
5:30 am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 2 hours Derek Cross
6:00 am
Run Club Threshold TRC (Summer)
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 1 hour 15 minutes Ben Green
6:00 am
Run Club Threshold Deep Water Point
Deep Water Point, Ardross 1 hour Andrea Bell
6:00 am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarko Reserve 1 hour Raf Baugh
5:30 pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Raf Baugh
5:30 pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger 1 hour 15 minutes Ben Green
5:30 pm
Junior Track- Sprints
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Zac Born
5:30 pm
Juniors Track- Endurance
WA Athletics Stadium 1 hour 15 minutes Alex Dreyer
19 Fri
October
6:00 am
Pilates In The Park - Strength & Core Circuit
Dodd St, Lake Monger 1 hour Donelle Murdoch